Na naší škole jsme oslavy a připomenutí tohoto významného dne pojali vícerým způsobem. Ne všechny aktivity jsou vhodné pro všechny děti a ne všechny děti dokážou porozumět dané problematice v plné míře.
Na prvním stupni se žáci revoluci 17.listopadu věnovali v hodinách prvouky a vlastivědy. Žáci třetích, čtvrtých a pátých ročníků se zúčastnili pořadu k 30. výročí sametové revoluce. Seznámili se zde s nejdůležitějšími událostmi novodobých československých dějin počínaje rokem 1939 a významnými osobnostmi bojujícími za mír a svobodu. V pořadu zazněly autentické audiozáznamy a píseň Modlitba pro Martu, jeden ze symbolů sametové revoluce. V závěru pořadu se někteří z žáků pokusili definovat slovo svoboda.
Druhostupňoví žáci se seznámili s událostmi 17. listopadu 1939 i 1989 trochu zevrubněji už o hodinách dějepisu, zhlédli videozáznamy, dokumentární filmy atd. Všichni žáci napříč druhým stupněm absolvovali exkurzi Po stopách sametové revoluce. Při tomto projektovém dni žáci navštívili Muzeum hlavního města Prahy, kde byla k vidění výstava Sametová revoluce v pražských ulicích. Pod vedením průvodce si znovu zopakovali průběh sametové revoluce, významné události i osobnosti, vypracovali pracovní list, přemýšleli o smyslu revoluce i o potřebě si tento den připomínat. Zároveň částečně prošli trasu, kudy šel před třiceti lety zástup studentů, samozřejmě se zastavili u památníku revoluce „ručiček“ na Národní třídě.
Reakce dětí:
Nejvíce se mi líbilo v Muzeu hlavního města Prahy, kde jsme hráli docela zábavnou „hru“ a vyplňovali
pracovní listy (Kamila 7.A)
Líbilo se mi, že jsme se dozvěděli něco o 17.listopadu, kdy studenti bojovali za svobodu. Zaujaly mě fotografie na Václavském náměstí a památník 17. Listopadu na Národní třídě. (Denisa 7.A)
18. listopadu se pak všichni žáci shromáždili ve vestibulu školy u nástěnky k 17. Listopadu. Naposledy jsme shrnuli význam tohoto dne, odměnili jsme žáky, kteří se zapojili do celoškolní soutěže a správně odpověděli na otázky (pečlivě si prohlédli nástěnku a odpovědi byly jasné). Na závěr jsme si pro navození atmosféry pustili Modlitbu pro Martu jako symbol revoluce a zacinkali klíči.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”449″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”222″ thumbnail_height=”151″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Ukázat prezentaci]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]