Deváťáci v Terezíně

7. října žáci devátých ročníků podnikli výlet do Terezína. Každý měl jiné očekávání – tušili, že historie města souvisí s druhou světovou válkou a Židy, ale to, co jsme viděli, předčilo naše očekávání.

Nejdříve nás totiž náš průvodce Lukáš Lev s kolegou přenesli do 18. století. Ukázali nám opevnění města, vysvětlili jeho funkci, a dokonce nás provedli tajnými podzemními chodbami, které byly určeny k pokládce min.

Pak jsme v čase poskočili a ocitli se v období druhé světové války. Procházeli jsme město, respektive Hlavní pevnost, kde bylo zřízeno ghetto pro české i evropské Židy. Prohlédli jsme si zachovalé i rozpadávající se budovy, kde se kdysi tísnilo v nelidských podmínkách několik desítek tisíc mužů, žen i dětí. Potom jsme se přesunuli na půdu jednoho z domů, kterou pan průvodce objevil a kde za války žilo několik lidí a nechali na půdě svědectví o té době. Velice poutavě nás seznámil s jejich osudy.

Po dobrém obědě jsme prošli městem, vyšli před opevnění, přešli most a ocitli se před Malou pevností. Všechny dojal pohled na obrovský hřbitov. Následovala prohlídka prostor bývalé věznice Gestapa. Na vlastní kůži si mohli děti vyzkoušet, jaké to je být zavřený v maličké cele, viděli samotky i koupelnu, popraviště, ale i bydlení pro hlavní dozorce.

Žáci si z exkurze odnesli nejen nové poznatky, ale hlavně osobní zážitek, někteří si doma vyhledávali další informace, příběhy.

Zaujaly mě podzemní chodby, samotné Ghetto i Malá pevnost se hřbitovem. (V. Pachovský 9.A)

Překvapilo mě, jak je Terezín velký, Malá pevnost byla fakt krutá a umřelo tam dost lidí. Velmi se mi tam líbilo. (T. Mlejnek 9.A)

Byla jsem ráda za našeho průvodce, protože vše dobře vysvětlil a na každou moji otázku odpověděl. Byla s ním i sranda, i přes klaustrofobii jsem si to užila, chtěla bych se podívat i do Osvětimi. (K. Žočková 9.A)

Zaujalo mě, že je v Terezíně vysoká škola. Celkově se mi líbilo, jak o tom pan průvodce mluvil a jak říkal vše do detailu. (O. Soumarová 9.B)

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”487″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”222″ thumbnail_height=”151″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Ukázat prezentaci]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Důležité odkazy
Náš YouTube kanál
Ukázky z fotogalerie
Kontaktní údaje

ZŠ Benátky nad Jizerou,
Husovo náměstí 55
294 71 Benátky nad Jizerou

GPS
50.2915497N, 14.8244208E

IČ: 70997501
IZO: 102326657
RED_IZO: 600049078
Datová schránka: mm9mjmm
č.ú.: 51-6902130207/0100

Podatelna
sekretariat@1-zsbenatky.cz