8.3. se slavil nejen Den žen, ale pro děti druhého stupně naší školy byl tento den výjimečný i jinak. V Záložně všichni zhlédli působivý film o siru Nicholasu Wintonovi Síla lidskosti. Někteří o tomto úžasném člověku slyšeli dříve, pro jiné to bylo poprvé. Jeho čin však uchvátil všechny – zachránil 669 dětí z okupovaného Československa před jistou smrtí z rukou nacistů.
Winton byl nejen odvážný, trpělivý, vynalézavý, ale i skromný. O záchraně neřekl nikdy nikomu a to ani své ženě. Od něj bychom se všichni mohli učit, nebát se a pomoci.
Nakonec se i jemu dostalo poděkování, a to ve studiu BBC, kde na něj čekalo asi 200 „jeho dětí“ a všichni mu projevovali vděčnost. Na závěr besedy nám pan Tulis pustil ještě záznam z návštěvy pana Wintona v Praze. V Kongresovém centru na něj čekalo 3000 školáků plus významné osobnosti z různých oblastí (Václav Havel, Karel Schwarzenberg a další) a všichni mu projevili úctu a vděk tím, že rozsvítili své mobilní telefony. Stejnou věc udělali i naši žáci – v setmělé Záložně působily desítky rozsvícených mobilů opravdu dojemně.
Doufáme, že v dnešní době, kdy se řeší válka na Ukrajině a ukrajinští uprchlíci, se děti zamyslí nad schopnostmi jediného člověka a že si uvědomí důležitou věc – síla lidskosti existuje i dnes a je v každém z nás.
Přednáška byla zajímavá a film byl hezký. Ten muž má veliké srdce a celý svět si ho bude pamatovat. Bylo mi líto, že děti dlouho neviděly své rodiče nebo je už nespatřily vůbec. (Kristýna Ch. 8.B)
Byl to hrdinský čin, co provedl v dokumentu. Tento film ale nutí k zamyšlení … jakou má lidský život vlastně hodnotu, když může pár lidí připravit tisíce lidí o život mávnutím ruky? (Kuba S. 8.A)
O Wintonovi jsem toho moc nevěděl, ale tímto filmem se to změnilo. Například že se v Praze sešlo 3000 dětí, aby ho viděly, poznaly a podpořily. Líbilo se mi, jak pan dramaturg zapojil i nás, publikum. Vzali jsme si telefony a začali svítit na hodnocení. Bylo také dojemné, jak se pár „dětí“ sešlo a osobně mu poděkovaly za to, co pro ně udělal. (Filip W. 8.A)
Hrozně si mi líbila odvaha tohoto muže, že se nebál riskovat a vložit do toho peníze, že mu všichni důvěřovali, ačkoli to byl cizí člověk. Celkově byla přednáška skvělá a dojemná. (Lucka S. 8.A)
Film o Nicholasu Wintonovi se mi velice líbil. Přiznám se, že jsem o něm do této chvíle tolik nevěděla. Bylo to představení, nebo spíš ukázka dobrého skutku tohoto milého pána. Jedna scéna v tomto filmu mě ale dojala k slzám. Ano, i mé generaci, která je známá tím, že historii moc nemusí, se to velice líbilo. (Lucka K. 8.A)
Líbilo se mi to, protože mám rád dějepis a celkově mě baví mluvit o 20. století a 2. světové válce. Byl to dojemný a zároveň smutný příběh, je úžasné, že zachránil 669 dětí že se stále usmíval. Podle mě to byl dobrý člověk. (Lukáš J. 8.A)